Works in past auctions
09. June 2021862 Robert Hainard
Chamois, 1970
Woodcut. H 395 mm W 495 mm. CHF | 400 / 600 |
EUR | 370 / 550 |
USD | 440 / 700 |
Hammer Price: CHF 1'300
09. June 2021861 Robert Hainard
Hulotte, 1970
Woodcut. H 495 mm W 395 mm. CHF | 400 / 600 |
EUR | 370 / 550 |
USD | 440 / 700 |
Hammer Price: CHF 700
21. June 2006400 Robert Hainard
Oiseau, 1958
Color woodcut. H 395 mm W 295 mm. * | CHF | 400 / 600 |
* | EUR | 350 / 500 |
* | USD | 430 / 650 |
Hammer Price: CHF 380
21. June 2006399 Robert Hainard
L'orn geai, 1951
Color woodcut. H 390 mm W 305 mm. * | CHF | 400 / 600 |
* | EUR | 350 / 500 |
* | USD | 430 / 650 |
Hammer Price: CHF 340
21. June 2006398 Robert Hainard
Le papillon, 1945
Color woodcut. H 178 mm W 194 mm. * | CHF | 300 / 400 |
* | EUR | 260 / 350 |
* | USD | 320 / 430 |
Hammer Price: CHF 300
21. June 2006397 Robert Hainard
Oiseau, 1957
Color woodcut. H 302 mm W 257 mm. * | CHF | 350 / 450 |
* | EUR | 300 / 390 |
* | USD | 380 / 480 |
Hammer Price: CHF 260
21. June 2006396 Robert Hainard
Les taconnets, 1952
Color woodcut. H 210 mm W 235 mm. * | CHF | 300 / 400 |
* | EUR | 260 / 350 |
* | USD | 320 / 430 |
Hammer Price: CHF 260
28. May 2008527 Robert Hainard
Steinböcke, 1942
Lithograph printed in colors. H 565 mm W 38 mm. CHF | 300 / 500 |
EUR | 260 / 430 |
USD | 320 / 540 |
Hammer Price: CHF 250