Robert Hainard

Tile view

Works in past auctions

Chamois
09. June 2021

862   Robert Hainard

Chamois, 1970
Woodcut. H 395 mm W 495 mm.
EUR370 / 550
USD440 / 700

Hammer Price: CHF 1'300

Hulotte
09. June 2021

861   Robert Hainard

Hulotte, 1970
Woodcut. H 495 mm W 395 mm.
EUR370 / 550
USD440 / 700

Hammer Price: CHF 700

Oiseau, 1958
21. June 2006

400   Robert Hainard

Oiseau, 1958
Color woodcut. H 395 mm W 295 mm.
*CHF400 / 600
*EUR350 / 500
*USD430 / 650

Hammer Price: CHF 380

L'orn geai, 1951
21. June 2006

399   Robert Hainard

L'orn geai, 1951
Color woodcut. H 390 mm W 305 mm.
*CHF400 / 600
*EUR350 / 500
*USD430 / 650

Hammer Price: CHF 340

Le papillon, 1945
21. June 2006

398   Robert Hainard

Le papillon, 1945
Color woodcut. H 178 mm W 194 mm.
*CHF300 / 400
*EUR260 / 350
*USD320 / 430

Hammer Price: CHF 300

Oiseau, 1957
21. June 2006

397   Robert Hainard

Oiseau, 1957
Color woodcut. H 302 mm W 257 mm.
*CHF350 / 450
*EUR300 / 390
*USD380 / 480

Hammer Price: CHF 260

Les taconnets, 1952
21. June 2006

396   Robert Hainard

Les taconnets, 1952
Color woodcut. H 210 mm W 235 mm.
*CHF300 / 400
*EUR260 / 350
*USD320 / 430

Hammer Price: CHF 260

Steinböcke, 1942
28. May 2008

527   Robert Hainard

Steinböcke, 1942
Lithograph printed in colors. H 565 mm W 38 mm.
EUR260 / 430

Hammer Price: CHF 250