Günter Grass

Tile view

Works in past auctions

Fish

288   Günter Grass

Fish, 1983
Sanguine. H 420 mm W 590 mm.
*CHF300 / 500
*EUR280 / 470
*USD300 / 500

Hammer Price: CHF 700

Butt über Landschaft

287   Günter Grass

Butt über Landschaft, 1986
Sanguine. H 500 mm W 730 mm.
*CHF400 / 600
*EUR370 / 560
*USD400 / 600

Hammer Price: CHF 400

Baum

286   Günter Grass

Baum, 1986
Sanguine. H 500 mm W 650 mm.
*CHF400 / 600
*EUR370 / 560
*USD400 / 600

Hammer Price: CHF 300

2 sheets: Untitled, 1981; Untitled

573   Günter Grass

2 sheets: Untitled, 1981; Untitled, 1982
Lithographs. H 560 mm W 760 mm; H 630 mm W 840 mm.
EUR170 / 260
USD220 / 320

Hammer Price: CHF 240

2 sheets: Untitled; Untitled

574   Günter Grass

2 sheets: Untitled; Untitled, 1981
Lithographs. Each H 640 mm W 840 mm.
EUR170 / 260
USD220 / 320

Hammer Price: CHF 220

2 sheets: Selfportrait, 1981; Untitled

572   Günter Grass

2 sheets: Selfportrait, 1981; Untitled, 1981
Lithographs. H 760 mm W 560 mm; H 760 mm W 700 mm.
EUR170 / 260
USD220 / 320

Hammer Price: CHF 220

2 sheets: Untitled; Untitled

440   Günter Grass

Lithographs. H 565 mm W 760 mm; H 760 mm W 560 mm.
EUR170 / 350
USD220 / 430

Hammer Price: CHF 180